Jak zacząć. - Dla zdrowia

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak zacząć.

 

Faktem jest, że zdrowy sty życia przynosi nam wiele dobrego, jednak najtrudniejsza rzeczą jest zacząć. Podaje więc 7 złotych rad, które pomogą Ci zacząć zupełnie inny styl życia.


1. Mocno postanów sobie, że osiągniesz cel - zazwyczaj potrzeba nam konkretnej motywacji. Może podejdziesz do tego jak do projektu zawodowego? Naukowcy już dawno odkryli, że takie podejście ułatwia nam osiągnięcie sukcesu :) A może zdjęcie przyklejone do lodówki, przypominając o celu, będzie Cię motywować?

2. Opowiedz o tym światu - wiadomo, że łatwiej trwa się w grupie, poza tym głupio będzie, gdy ktoś ze znajomych przyłapie Cię na wcinaniu czipsów. Pomocne może okazać się prowadzenie bloga lub zacznij udzielać się na portalu, gdzie więcej jest osób, które przeżywają to samo.

3. Znajdź przyjaciela niedoli - kogoś kto zrozumie, będzie nas motywować i chętnie wysłucha w chwilach załamania

4. Przygotuj rodzinę - tą bliższą i dalszą. Czasami nieświadomie zniechęcają nas do trwania w naszych postanowieniach, a w słabszych momentach też zmotywują.

5. Ustal sobie realny cel - Może najpierw 5 kg do zrzucenia zamiast 50? Wyznaczaj sobie krótkie terminy, realne do wykonania.

6. Zmierz się i zapisz swoje wymiary, zrób sobie zdjęcie - za jakiś czas przyjemnie będzie mieć realne dowody na swój sukces. Obok zapisz wymarzone wymiary, będziesz wiedzieć gdzie zmierzasz.

7. Kup sobie budzik - taki, który będzie dzwonił co 3 godziny i przypominał o kolejnych posiłkach. Po jakimś czasie nie będzie potrzebny, ale pozwoli wypracować Ci regularność.


Paradoksalnie łatwiej jest nam nauczyć się złych niż dobrych nawyków. Łatwiej jest zacząć palić papierosy niż regularnie uprawiać sport. Dzieje się tak m.in. dlatego, że gdy zapalimy papierosa, odczuwamy natychmiastową przyjemność. Na korzyści z regularnego uprawiania sportu, trzeba natomiast poczekać. Co, oprócz wytrwałości w czekaniu na efekty, może nam pomóc w prowadzeniu zdrowego stylu życia?
Jak zacząć żyć zdrowo? Uwierz w swoją skuteczność

Jeśli czujemy się skuteczni, łatwiej oprzeć się pokusom (na przykład złamania zasad zdrowej diety na rzecz chwilowej pokusy zjedzenia słodyczy). Łatwiej nam wytrwać. Aby wzmocnić poczucie własnej skuteczności:
pielęgnuj w sobie wspomnienia o tym, co ci się udało, z czego jesteś dumna,
inspiruj się osobami, które w twoim przekonaniu zdrowo żyją,
poproś bliskich, aby zauważali twoje sukcesy na drodze do celu.
Poznaj swoją motywację
Jeśli jesteśmy przekonani, że wysiłek się opłaca, jeśli wierzymy, że podjęcie jakiegoś zachowania (na przykład regularnego pływania) doprowadzi do określonego rezultatu (na przykład szczuplejszej sylwetki), to łatwiej nam podjąć zobowiązanie. Dodatkowo istotna jest nasza ocena – czy cel jest dla nas ważny (lepsza kondycja, silniejsze ciało). Chodzi o to, aby mieć poczucie, że to, co robimy warte jest naszych starań.

Jeśli przemyślimy sobie sobie naszą motywację, zadbamy o dobre nastawienia wobec nowej, zdrowej postawy, to wyrobienie sobie nowych nawyków będzie łatwiejsze.




 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego